İKTİDAR Haber Girişi : 08 Aralık 2022 19:14

Beştepe'de Anayasa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Anayasa değişikliği teklifi ile ilgili toplantıya TBMM Başkanı Mustafa Şentop da katıldı.

Habertürk Ankara Büro'dan Arzu Türkuçar'ın haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de anayasa toplantısı yapıldı.

Toplantıya Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Başkanvekili Mehmet Uçum ve AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin katıldı.

 

Son hali verilen ve bir kez daha gözden geçirilen teklife göre anayasanın 24. maddesine iki fıkra eklenecek.

İşte o fıkralar:

1. Temel hak ve özgürlükler bir kadının başının örtülü ya da açık olmasına bağlanamaz.

2. Hiçbir kadın dini inancı sebebiyle, başını örtmesini ya da tercih ettiği kıyafet ile eğitim, öğretim, kamu, temel hak ve özgürlüklerden yararlanmaktan yoksun tutulamaz.

Teklifte anayasanın 41. maddesinde de değişiklik öngörülüyor. Buna göre 41. Maddeye "Evlilik birliği kadın ve erkek birliğinden kurulur." ibaresi eklenecek.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.